Pompa CO

Leszko - 04-07-2004 09:41
Jestem w trakcie montażu instalacji CO-miedź i teraz zastanawiam się gdzie zamontować pompę obiegu , widziałem że montowane są na zasilaniu lub na powrocie.
Proszę o rady, gdzie lepiej zamontować?

Jeszcze jedna rzecz , czy rury które są osadzone w ścianie od podłogi do
grzejnika można zapiankować bez otyliny?

Pozdrawiam Leszko

Tommco - 04-07-2004 10:16
Nie znam się za bardzo na tym, ale powiem Ci jak to wygląda u mnie.

Pompy mam założone na zasilaniu. Tak zrobili mi instalatorzy kotłownii. Jeden z nich ma uprawnienia serwisowe kilku firm, więc nie byli oni zieloni.

Rurki w ścianie mam włożone w otulinę, chociaż raczej nie widzę przeciwwskazań na piankowanie ich.

Pozdro.

TLeszko - 04-07-2004 11:15

Nie znam się za bardzo na tym, ale powiem Ci jak to wygląda u mnie.

Pompy mam założone na zasilaniu. Tak zrobili mi instalatorzy kotłownii. Jeden z nich ma uprawnienia serwisowe kilku firm, więc nie byli oni zieloni.

Rurki w ścianie mam włożone w otulinę, chociaż raczej nie widzę przeciwwskazań na piankowanie ich.

Pozdro.

T
Dzięki bardzo!
Tommco na twoim zdjęciu widzę trzy pompy zasilające która do czego służy?Bio - 04-07-2004 11:46
Jeżeli jest to kocioł na paliwa stałe, to jestem zwolennikiem montażu pompy na powrocie. Na powrocie, bez żadnych wynalazków typu: obejście pompy z zaworem różnicowym. Pompy obecne mają tak małe opory miejscowe, że obejście jest zbędne. Mając tak wykonaną instalację mam pewność, że 100% wody przejdzie mi przez kocioł. W przypadku zagotowania mam pewność,że pompa jest w środowisku wody, a nie pary co może doprowadzić do jej zatarcia. Inną sprawą w przypadku zagotowania ( np.brak prądu ) jest to, że para jest wypychana z kotła przez tłoczoną wodę ( po włączeniu prądu ). Jeżeli pompa jest na zasilaniu należy odczekać, aż woda ostygnie. Znam przypadki, że zawór różnicowy nie trzymał i następował krótki obieg wody. Temperatura na kotle 90 i wiecej, a grzejniki letnie lub w skrajnym przypadku zimne ( pompa na zasilaniu ). Nie ma tego zjawiska w przypadku pompy na powrocie, gdyż jak zaznaczyłem wyżej 100% wody przejdzie (musi przejść) przez kocioł. Pompa także pracuje na niższych parametrach wody, a więc będzie nam pracować dłużej.

Przed zapiankowaniem owinąłbym czymś te rury, aby mogły swobodnie przesuwać się w tej piance. Ja zakładałem plastikowe rurki od instalacji elektrycznej już po montażu. Rozcinałem wzdłuż tę plastikową rurkę piłką do metalu. Pianka wtedy nie przyklei się do rury.

Leszko - 04-07-2004 12:50
No właściwie tak!!! przecież lepiej żeby rura miała jakąś swobodę-nawet nie pomyślałem! :-?Tommco - 04-07-2004 17:07
Leszko U mnie są w sumie 4 pompy obiegowe + 1 cyrkulacyjna.
Dwie obiegowe do obslugi kotła i dwie do obslugi kominka z płaszczem wodnym. Jedna z każdej tej pary ładuje CO a druga zasobnik CWU.

Pozdrawiam.inwestor - 05-07-2004 09:03
Z tego co sie orientuję lepiej jest montować pompe C.O. na powrocie. Wtedy pompa pracuje w lepszych warunkach - pompuje chłodniejszą wodę co ma pozytywny wpływ na jej trwałość. Leszko zadbaj aby pompa była dobrze dobrana. To znaczy aby miała wydajność taką jak w projekcie. Zarówno zbyt duża jak i zbyt mała wydajność to kiepskie rozwiązanie. Najlepiej jak pompa ma regulowane obroty lub kilka biegów.
PozdrawiamLeszko - 05-07-2004 22:10
Dzięki bardzo za porady (dobre rady zawsze w cenie)